Angol nyelvi kurzuson vettek részt az Északi Agrárszakképzési Centrum oktatói Máltán az Erasmus+ mobilitás keretében.
Helyszín: Málta, 2023
Időtartam: 2023.12.11-15.
Résztvevők: Jescheta Zsolt (Lippai), Romhányné Takács Beáta (Lippai), Bácsi Piroska (Széchenyi), Kovács-Ludman Gyöngyi Krisztina (Westsik), Márton Zoltán (Serényi), Kócsi Zsolt (Baross), Juhász Katalin (Mátra), Pecze Sándor (Debreczeni), Penyaskó Róbert (Pétervására), Rácz László (Bárczay)
Beszámoló:
A csoport tagjai valamennyien kíváncsian várták az új, összetett tanulási módszer megismerését, a találkozást a más, idegen kultúrákból érkező nyelvtanulókkal, illetve a fogadó ország feltérképezését, a helyi kultúrába való bepillantást. Közös célként fogalmazták meg az utazást megelőzően angol nyelvi tudásuk fejlesztését, a magabiztosabb nyelvhasználatra való törekvést. Leginkább a szókincs gyarapítása, a jobb szövegértés és a gördülékenyebb hétköznapi kommunikáció elérése szerepelt az elvárások között. A kurzus alkalmával a pedagógiai képességek fejlesztése is megjelent célként.
Az utazásra való felkészülés során megtörtént a szükséges dokumentumok ellenőrzése, a fogadó ország kulturális, történelmi, földrajzi jellegzetességeinek átnézése, ide számítva Málta természetes és mesterséges élőhelyeinek ökológiáját is. Egyfajta tervezés is zajlott a szabadidő hasznos eltöltése kapcsán.
Máltára érkezve oktatóink megkapták az órarendeket és a már meglévő tudásszintjüknek megfelelő csoportbeosztások leírását. Ennek megfelelően délutáni nyelvi óráik 13 órától 18 óráig, a délelőtti foglalkozások 9 órától 14.30-ig zajlottak 8-12 fős csoportokban. Munkanyelvünk mindvégig az angol volt természetesen. Az órákon aktuális, érdekes témákat vetettek fel. Az órai munkát a minden teremben megtalálható interaktív tábla segítette. A szabadidő pedig lehetőséget teremtett a környezet feltérképezésére, a helyi kultúrába és az ott élők életébe való betekintésre.
A kurzus végeztével elmondható, hogy a csoport tagjai szakmailag és emberileg is fejlődtek. Az angol nyelv tekintetében: bővült a szókincsük, javult a kiejtésük, idegen nyelvi szövegértésük. Az összetett oktatási módszernek köszönhetően az órákon projektfeladatokat kaptak a nyelvtanulók, az órákat követően házi feladatok megoldását is elvárták. Folyamatosan volt lehetőség a szóbeli gyakorlásra, ami magabiztosabb hozzáállást alakított ki az angol nyelven történő kommunikációhoz.
A Centrum oktatói mindannyian beszámolóban ismertették munkatársaik felé megszerzett tapasztalataikat, az Erasmus+ mobilitási programban lévő lehetőségeket intézményükbe visszatérve, illetve munkájuk során alkalmazzák a megszerzett tudást beépítve azokat oktatási tevékenységükbe. Így a tanórákon a diákok körében népszerűsítik a nyelvtanulást, az idegen nyelv használatát.