ginop-6-2-3-17 VP1-1.1.1-17 GINOP-6.1.1-15-2015-00001 GINOP-6.2.7-20

EZEN A NAPON SZÜLETETT BAROSS LÁSZLÓ

A zöld pázsitú, sárga épület előtt áll Baross László mellszobra, tövében koszorús. A szobor mellett egy nagy tábla áll: „Én ❤️ BAROSS”. A háttérben az épület ablakai és a növényzet láthatók.

EZEN A NAPON SZÜLETETT BAROSS LÁSZLÓ

Az Északi Agrárszakképzési Centrum mátészalkai intézménye 1962-ben vette fel az elismert kutató nevét.

Október 16-a minden évben Baross László, mezőgazdasági szakember, búzanemesítő születésének évfordulója. Baross László 1865-ben, Felsőzsember községben született. Baross a köztudatban mint a „bánkúti búzák atyja” szerepel. Számottevő azonban egyéb növénynemesítői tevékenysége is, melyet nem a búzával, hanem a kukoricával kezdett meg Bánkútra kerülésekor. Egyes újságcikkek már az alcsuti tengeri nemesítését is neki tulajdonították alcsuti munkássága idejéből. A „Bánkúti nemesített kukoricával” Baross 1914-ben az OMGE által rendezett I. országos kukoricakiállításon első díjat nyert. 1900-ban kezdett foglalkozni Baross László a cukorrépa nemesítésével. A bánkúti cukorrépát különböző németországi fajták keresztezéséből állította elő, ezt megelőzően 1905-1908 között több tanulmányutat tett Németországban. Élénken érdeklődött más mezőgazdasági problémák iránt is, a talajművelésről, trágyázásról, vetésforgókról vagy akár a kévekötő aratógépekről számos cikke jelent meg a korabeli szaklapokban.

Az Baross László Mezőgazdasági Technikum 1927-ben kezdte meg működését, majd 1962-ben vette fel Baross László nevét. Az iskola minden esztendőben megemlékezik névadójáról, és tiszteleg a mezőgazdasági szakember munkássága előtt.

ISKOLATÖRTÉNETI KIÁLLÍTÁSON A BAROSS ISKOLA TÖRTÉNETE 🙂