ginop-6-2-3-17 VP1-1.1.1-17 GINOP-6.1.1-15-2015-00001 GINOP-6.2.7-20

A Kertész Szakma Kiváló Tanulója Verseny országos döntőjét rendeztük!

Az Északi ASzC Lippai János Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskolában került megszervezésre a 2025. évi kertész SZKTV Országos döntője, 2025. április 9-11. között.

Az ország hét településéről érkeztek a versenyzők, összesen 15-en. A versenyen résztvevő tanulók a projektfeladatokat a tiszaberceli tanüzemben teljesítették. A verseny része volt a portfólióvédés és a szakmai beszélgetés, melynek helyszíne az iskola volt.

Ünnepélyes keretek között 2025.április 11-én került sor az eredményhirdetésre, ahol a 15 fő tanulóból 4 fő tanuló szabadult fel a szakmai vizsga alól, jeles eredménnyel.

Szoros megmérettetésben az összesítések alapján a versenyen

1.helyezést: Poór Ferenc Kristóf az

Északi ASzC Lippai János Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola tanulója érte el.

Felkészítő tanára: Darkóné Tőke Szilvia

2.helyezést: Kurucz Viktória a

Déli ASzC Kocsis Pál Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Technikum és Szakképző Iskola tanulója érte el

Felkészítő tanára: Kota Éva

3.helyezést: Varga Erik Sándor a

Kisalföldi ASzC Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Technikum,Szakképző Iskola és Kollégium tanulója érte el     

Felkészítő tanára: Németh Csaba

Gratulálunk a helyezetteknek és minden résztvevőnek!

rotowell

Új vertikális hidropóniás termesztőberendezés a Lippaiban

Az Északi ASzC Lippai János Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskolában az év elején újabb korszerű technológiai berendezést állított a kertész szakoktatás szolgálatába.

Reflektálva a legújabb trendekre és oktatási igényekre üzembe helyeztek egy termesztőkonténert, melyben talaj nélkül (tápoldatkultúrában), vertikálisan (termesztőtornyokban) és szabályozott környezeti feltételek mellett termesztenek zöldségféléket és fűszernövényeket.

A teljesen zárt rendszerű termesztési mód lehetőséget nyújt az időjárástól és a talajtól független, ezért az év 365 napján folytatható zöldséghajtatásra. A rendszer teljesen automatizált, így minimális az élőmunka igénye. A konténerben szabályozható a hőmérséklet és a páratartalom, a növények mesterséges megvilágítást és tápoldatos öntözést kapnak. Mivel a növények steril közegben és egymástól többé-kevésbé izoláltan fejlődnek, ezért minimális a fertőző betegségek megjelenésének az esélye.

A zárt térben hatékonyabb a növényvédelem, így csökkenthető a termékek növényvédőszer terhelése. A többszintes tornyokban történő növényelhelyezés miatt a rendszer helytakarékos, a termesztőfelület az alapterület többszöröse. A technológia nagy előnye, hogy városi környezetben vagy zöldségtermesztésre alkalmatlan klímafeltételek mellett is lehetséges friss zöldség előállítása. Így akár vállalati környezetben, hotelekben, intézményekben, katonai- vagy kutatóbázisokon is telepíthető.

Maga a berendezés egy szabványos 6×3 méter alapterületű konténerben került kialakításra. A konténerben 4 db, egyenként 160 növény fogadására alkalmas torony és egy palántanevelő polcrendszer került elhelyezésre. A növények megvilágítása időkapcsolókkal vezérelt LED fényforrásokkal történik, míg a hőmérsékletet klímaberendezés tartja állandó értéken. Az öntöző-tápoldatozó rendszer víztakarékos, a drénvíz visszaforgatásával működik. Majdnem minden klímaparamétert szenzorok figyelnek és automatikák szabályoznak.

A rendszer távfelügyelete mobiltelefonos applikációval megoldott.

A technológia innovatív és kurrens voltára tekintettel iskolánk vertikális kertész felnőttképzést is indított, mely egyedülálló a régiónkban.

A tanfolyamban vállalati partnerünk a debreceni székhelyű Green Drops Farm Kft., akik egyben forgalmazói is a berendezéseknek.