ginop-6-2-3-17 VP1-1.1.1-17 GINOP-6.1.1-15-2015-00001 GINOP-6.2.7-20

SZÉCHENYI: LEVIZSGÁZTAK AZ UTOLSÓ NAPPALIS VADGAZDÁLKODÁSI TECHNIKUSOK

Emberek egy csoportja áll egy osztályteremben, a falakra és a polcokra taxidermiás állatokkal. A szobában fa íróasztalok és zöld falak találhatók. Vannak, akik egyenruhába vannak öltözve, és mindannyian előre néznek, figyelmesnek tűnnek.

Levelező tagozaton ősztől indul erdésztechnikus képzés vadgazdálkodási szakiránnyal Hajdúböszörményben.

Az Északi ASzC Széchenyi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző iskola és Kollégium beszámolója a 2024-ben, nappali tagozaton befejeződött vadászképzésről, és az utolsó vizsgáról:

„A vadászat vadűzés és erdőzúgás, de több erdőzúgás” Széchenyi Zsigmond

Intézményünkben 1993 óta folyt vadászképzés. Utolsó nappali évfolyamunk ebben az évben vizsgázott. Egyik különlegességünk volt ebben a régióban, igazi kuriózum. Ez a zöld hiányozni fog intézményünk palettájáról.

2024. május 27-én a szakmai vizsgák sorában a vadgazdálkodási technikus tanulók (5/13.I osztály, illetve a tavalyi 5/13.J osztályból 3 fő) megmérettetése következett. A sikeres írásbelit követően gyakorlati és szóbeli feladatok megoldása során adtak tanúbizonyságot a megszerzett tudásukról.

A nap a felismerési résszel kezdődött, ahol vadászható és védett madarakat, emlősöket, vadnyomokat, vadászkutya fajtákat, takarmánynövényeket és magjaikat, lágyszárú növényeket, gyomokat, magokat, terméseket, illetve fásszárúak leveles és rügyes hajtását kellett meghatározniuk.

A gyakorlati vizsgarész a Mézeshegyi Lőtéren folytatódott, a Hajdúsági Erdőspuszták idilli természeti környezetében. A sörétes vadászfegyverrel végrehajtott lövészet során korongra (skeet nagytorony-kistorony, nyúl), a golyós vadászfegyverrel pedig 50 méterre elhelyezett lőlapra adtak le lövéseket a vizsgázók. A bizottság a biztonságos fegyverkezelést, a szabályos töltést-ürítést, a lőkészség meglétét, a találati eredményességet és a lőtér szabályainak betartását értékelte. A további gyakorlati feladatok végrehajtása a Vilmányi tanyán, a Belső erdő-Erdészháznál, az évközi gyakorlatok helyszínén, ugyancsak csodálatos erdei környezetben zajlott.

Többek között terepi trófeabírálat (gím, dám, őz), távolság-, és korbecslés, lőhetőség és súly meghatározása, hajtástérkép készítése, ládacsapda élesítése, gallyazás-darabolás, vágásformák bemutatása, motorfűrész karbantartása-ellenőrzése, lánc élezése, sörétes és golyós vadászfegyverek szerkezeti elemeinek ismerete szerepelt a gyakorlati feladatok sorában.

Végül a szóbeli feleletek következtek a vadgazdálkodás-vadászat legfontosabb tárgyköreiből (vadászati állattan, vadászati jog, lőszer-, és fegyverismeret, apró-, és nagyvadtenyésztés, vadtakarmányozás, kynológia, vadegészségtan, élőhelyfejlesztés, növénytan).

Az ünnepélyes eredményhirdetés során kiderült, hogy minden vizsgázó sikerrel vette az utolsó „akadályt”. Tanulóink megérdemelten és örömüket nem titkolva vették át a vadgazdálkodási technikus végzettségről szóló bizonyítványukat!

Gratulálunk ifjú vadgazdáinknak!