ginop-6-2-3-17 VP1-1.1.1-17 GINOP-6.1.1-15-2015-00001 GINOP-6.2.7-20

SZLOVÁKIÁBAN SZAKMAI GYAKORLATON VETTEK RÉSZT A PÉTERKE TANULÓI AZ ERASMUS+ MOBILITÁS KERETÉBEN

SZAKMAI ÉS KULTURÁLIS PROGRAMOK KOMARNOBAN ÉS KÖRNYÉKÉN

Az Európai Unió logója

A Péterke gazda-lovász, mezőgazdasági gépész és mezőgazdasági gépésztechnikus tanulói Szlovákiában tölthették kéthetes szakmai gyakorlatukat

Helyszín: Komarno, Szlovákia

Időtartam: 2024.05.05-18.

Résztvevők: Babus Kíra, Mester Alex, Csirke Bálint, Bratkovics Dániel, Páll Richárd József, Kis Marcell, Nagy Gyula Richárd, Balog Péter, Perhács Lilla Panna, Mező Milán, Szabó Péter,

Kísérő személy: Tóth Csaba

Beszámoló:

Az Északi ASzC Pétervásárai Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 11 tanulója (2 fő gazda – lovász, 6 fő mezőgazdasági gépésztechnikus és 3 fő mezőgazdasági gépész) és egy kísérő oktató 2 hetes szakmai gyakorlatra Szlovákiába utazott az Erasmus+ programnak köszönhetően. A lovász lányok egy lovas tanyán, míg a gépész fiúk egy agrár cégnél végezték a gyakorlatot.

A pétervásárai csoport a fogadó szervezet és a partnercégek között telefonos és e-mailes kapcsolatot tartva folyamatos volt az információátadás. A tanulók számára ismertetett és helyben megbeszélt programok mind megvalósultak, úgy kulturális, mint szakmai szempontból. A tanulók a két hét alatt megerősítették szakmai tudásukat és új ismereteket szereztek a mobilitási program keretében.

A szlovákiai kinn tartózkodás ideje alatt mind szakmai, mind kulturális programok terén egy nagyon jól előkészített, jól megszervezett és kivitelezett Erasmus+ diákmobilitási programon vett részt a csoport 2024 májusában. Szlovákiában, Komárnoban a mezőgazdasági gépész és gépésztechnikus tanulók az Agroservis nevű cégnél ismerkedhettek meg a nevezett cég felépítésével, működésével, tevékenységi körével a mezőgazdasági erőgépek értékesítésétől az alkatrészraktározásig. A kilenc érintett tanuló nemcsak betekintést nyert a cég életébe, hanem tevékenyen részt vettek az erőgépek szervízelésében, a munkagépek összeállításában, beüzemelésében, tehát a telephely mindennapi életében. A két gazda – lovász tanuló a Holdas Lovardában teljesítette a szakmai gyakorlatot, ahol a lovak napi ápolásán, mozgatásán kívül tapasztalatot szereztek a számukra ismeretlen nyeregtípusokról, szerszámokról, és nem utolsó sorban megtapasztalták, hogyan bánjanak számukra ismeretlen lovakkal. Mindhárom szakma tanulói fogják tudni hasznosítani a fogadó partnereknél megszerzett tapasztalataikat a jövőben.

A gyakorlati napokon, órákon túl Komárom történetének, a város nevezetességeinek megismerésére is lehetősége nyílt a csoportnak egy városnéző séta keretében. Emellett mozilátogatás is szerepelt a szabadidős programban, és felkeresték a Martosi Rendezvényliget és Népfőiskolát is. Betekinthettek Martos település történetébe, meglátogatták a helyi tájházat, a felrobbantott hidat is. Természetjárás, csónakázás, íjászat is bekerült a programba, illetve találkozhattak régi mesterségekkel is (kosárfonás, fazekas mesterség). Jártak Pozsonyban, felkeresték Dévény várát, ahol egy újabb városnézés keretében idegenvezető segítségével szereztek új ismereteket a városról és a vár történetéről. Pozsonyban a vezetett városnézés után szabad program keretében a tanulók a belvárost is felfedezhették. Továbbá belefért a programba egy „lézerharc” Komárnoban és a program zárásaként egy „bowlingverseny” is.

Összességében elmondható, hogy a további évekre nézve is ez a program egy jó motiváció a diákok számára, hiszen ennek keretében a kijutó fiatalok megismerhetik egy másik ország munkakultúráját, kultúráját, történelmét, nevezetességeit.