MÁS TÍPUSÚ ÉLETSZEMLÉLET ÉS A MUNKAMORÁL ANDALÚZIÁBAN
Helyszín: MOVIDEA – Granada
Időpont: 2024. február 18-24.
Résztvevők:
- Czine Zoltán
- Rostás János Tiborné Agócs Mónika
- Zsíros László
Beszámoló:
Az Erasmus-Projekt kód: 2023-1-HU01-KA122-VET-000143245 számú projekt keretein belül szakmai látogatáson vettek részt az Északi ASzC Vay Ádám Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium oktatói Spanyolországban, Granadában.
A pályázat céljai: betekintés a spanyolországi agrárszakképzésbe, az ottani szakképzési rendszer reakcióinak megismerése a munkaerőpiaci kihívásokra és új gyakorlatok elsajátítása voltak. A szakmai látogatást a Movidea Mobility and Training fogadószervezet koordinálta.
A Vay oktatói a spanyolországi szakmai látogatásnak köszönhetően lehetőséget kaptak arra, hogy betekintést nyerjenek Spanyolország, azon belül Andalúzia- Granada szakképzésébe, képzésszervezésébe és pl. a modern hulladékgazdálkodás népszerűsítésébe. A csoport tagjai indulás előtt online meeting-en kaptak körültekintő felvilágosítást a szakmai látogatás részleteiről; a kiutazás céljáról, utazással, ellátással, szakmai programokkal kapcsolatosan. Az oktatók egyéni felkészülés keretében tanulmányozták a fogadó szervezet profilját, utánanéztek a térség történelmének, kultúrájának, hagyományainak, továbbá időjárási, éghajlati jellemzőinek.
A résztvevők a mobilitás során megismerhették a szélesebb társadalmi jelenségek összefüggéseit. Betekintést nyertek az európai értékeket képviselő szakképzési struktúrába a meglátogatott szakképző intézmények által (EFA el Soto, vagyis az Agrár Családi Iskola és az IFAPA, ami tulajdonképpen egy kutatási, képzési és technológiatranszfert biztosító központ), a Farm Maravillas révén pedig az agrárgazdálkodók mindennapi munkaszervezésébe. Itt például egy olyan kis sajtüzemet kerestek fel, ahol a 60 éve saját állatállománnyal dolgozó farmon kiváló alapanyagból állítanak elő sajtot extra mikrobiológiai stabilitás mellett. Egy workshop keretében felvilágosítást kaptak a mezőgazdasági gépek javítása és forgalmazása során felmerülő kihívásokról. A mezőgazdasági növénytermesztés időszerű változásairól és az új hulladékgazdálkodási szemlélet népszerűsítéséről is gyűjtöttek információkat (IFAPA), illetve terítékre kerültek a helyi értékek, a helyi közlekedés és a helyi szokások is. Mindeközben fejlődött a résztvevők kommunikációs készsége, a szakmai beszélgetéseknek köszönhetően új szakkifejezésekkel bővült szókincsük. Természetesen az angol, mint munkanyelv használatával fejlődött idegen nyelv tudásuk.
A baktalórántházai intézmény oktatói az itthonihoz képest egy más életszemlélettel és munkamorállal találkoztak a meglátogatott területen. Megtapasztalhatták, hogy ott hogyan alkalmazkodnak a munkaerőpiaci változásokhoz. Az ott szerzett attitűd beépítésével tanítási motivációjukat tudják növelni. A látottak segítséget nyújtanak képzési környezetünk modernizálására, illetve az intézményi kultúra fejlesztésére. A szakmai napok mellett a kulturális programok során is fejlesztették tudásukat a térség megismerése által. Granada és Malaga nevezetességeit megtekintve helyezkedhettek bele az ottani történelmi közegbe.
Az élményekkel, tapasztalatokkal teli mobilitás hozadékát a résztvevők intézményükben kollégáik számára vetített képes beszámoló keretében mutatták be. Többlettudással gazdagodva, új kompetenciákat elsajátítva azon dolgoznak, hogy mielőbb alkalmazni tudják mindezeket gyakorlati foglalkozásaikon.