ginop-6-2-3-17 VP1-1.1.1-17 GINOP-6.1.1-15-2015-00001 GINOP-6.2.7-20
Az épület bejáratához vezető ösvényen kukoricaszár és kis szénakötegek sorakoznak. Az oldalakon kukoricacsutka kosarakat helyeznek el. A sarokban a "2023.09.06" dátum látható. A háttérben egy részben nyitott üvegtáblás ajtó látható.

„MAGYAR RÖGÖN ZAJLÓ NEMESÍTÉSRŐL VAN SZÓ. EZ ÓRIÁSI ELŐNYT JELENT SZÁMUNKRA.”

MARTONVÁSÁRON SZEPTEMBER 06-ÁN MEGTARTOTTÁK A HAGYOMÁNYOS KUKORICABEMUTATÓT (ATK)

70 ÉVES AZ ELSŐ MAGYAR EGYBEN AZ ELSŐ EURÓPAI HIBRIDKUKORICA

A tanácskozás elején Vida Gyula főigazgató megnyitójában elmondta: az idei kukorica bemutatót szebb és jobb körülmények között tudják lebonyolítani a 2022-es állapotokhoz képest. Beszélt a múlt évi és az idei terméseredményekről is. Kiderült, hogy több mint a duplája lesz az idei kukoricatermés a tavalyinak, és már-már rekordtermés ígérkezett 2023-ban egészen a nagy melegig. A főigazgató kiemelte, hogy nem csak a termésmennyiségre vonatkozó adatra kell figyelni, nem csak az érdekes, utalva itt az eladási árak alakulására.

70 éves a magyar hibridkukorica – ezzel a címmel tartott előadást Marton L. Csaba tudományos tanácsadó. Elmondta: nagy előrelépés volt Martonvásár életében is, hogy 1953-ban termelésbe vonták a martonvásári hibridkukoricát. A kukoricanemesítés terén ekkor dőlt el hazánkban a biológiai alapok sorsa Dr. Pap Endrének köszönhetően. Ő volt az első európai hibridkukorica (MV5) nemesítője. Dr. Pap Endre, Rajki Sándor és Erdei Ferenc a legfontosabb nevek, akiket meg kell említeni a hazai kukoricanemesítés kezdetei kapcsán. Ráhatásukkal a hibridkukorica elterjedése gyorsan zajlott hazánkban, 5-6-szor gyorsabb volt, mint az USA-ban és ez a megtermelt mennyiségben is megmutatkozott.

Az ATK Dr. Pap Endrének 100. születésnapján állított szobrot az intézet parkjában. Martonvásár település pedig 2023-ban posztumusz díszpolgárává választotta a híres kutatót.

Spitkó Tamás tudományos osztályvezető a tanácskozás keretében bemutatta a kukoricanemesítés új eredményeit, míg a búzanemesítés új eredményeiről Mikó Péter tudományos osztályvezető számolt be. A kukoricatermesztés agrotechnikai lehetőségei című előadásában Árendás Tamás tudományos főmunkatárs elmondta: technológiai és tartamkísérleteket végeznek 20-40 éves periódusokban vizsgálva a növényszám növekedést pl. Kitért arra is, hogy minden évben elvetik a Martonvásáron született 18 kukorica hibridet.

Az intézet szántóföldi fajtabemutatóján a szakmai rendezvény vendégei megtekinthették az ATK martonvásári nemesítésű kukorica hibridjeit.

Egyéni kérésre Árendás Tamás tudományos főmunkatárs bemutatta az Északi ASzC-t képviselő munkatársak és az Északi ASzC Vay Ádám Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanulói számára az Európában szinte egyedülálló fitotron labort, amely 2022-ben ünnepelte alapításának 50. évfordulóját.

A martonvásári Fitotron Európa egyik legnagyobb és legkorszerűbb növénykísérleti nagyberendezése. Ötven különböző méretű és funkciójú egységében a kísérletek a külső környezeti feltételektől

függetlenül programozhatók és reprodukálhatók. A bioszféra bármely klimatikus viszonya előállítható. A növények számára fontos környezeti tényezők pontosan szabályozhatók.

Az Északi Agrárszakképzési Centrum intézményeiben tanulók számára az ATK Mezőgazdasági Intézet lehetőséget kínált fel a speciális labor csoportos megtekintésére is a jövőben.